

Sted: Trollåsveien 6, Trollåsen | Dato: 14. oktober
09.00 - 11.00
Leverandørmessen er åpen!
11.00
Offisiell åpning av Scandec-dagen
11.10 - 11.40
Foredrag med Marius Widerøe
Smarte Investeringer
Hvor mye koster det egentlig å kjøpe billig? Marius Widerøe (Konsertsystemer) holder et engasjerende foredrag om å gjøre de gode investeringene, for å få utstyr og installasjoner som varer, som leverer og som tåler bruken. Han viser regnestykker som underbygger at smarte investeringer mer enn betaler seg.
11.40
Norgespremiere på Electro-Voice Evolve 70 og Evolve 90
12.00 - 12.45
Lunsj
12.45 - 13.15
Workshops
Eirik Løkken Wold
Lysstyring
i
installasjoner
Eirik går gjennom vesentlige sjekkpunkter for lysstyring i installasjon:
-
Hvilken muligheter finnes?
-
Enkel bruk vs. avansert bruk - gjøre lyset tilgjengelig for alle å bruke
-
Tilkoblingsstandarder og protokoller
Rom: GÅSEHUD
Kenneth Karlberg
Full kontroll på enhetene
med Biamp Workplace
Kenneth gir deg innsikt i hvordan Biamp Workplace er et skikkelig Kinderegg.
Biamp Workplace kan brukes både til enhetsadministrasjon, sanntids-overvåkning av enheter og rombooking i ett og samme system, noe du vil lære mer om i denne workshopen.
Rom: DECIBEL
Andreas Bergum
Talevarsling -
mye mer enn bare varsling!
Andreas viser god kombinasjonsbruk av talevarsling, med annonsering, bakgrunnsmusikk, driftsmeldinger og alt som kan gjøre et talevarslingsanlegg til mer enn bare alarm! Eksempler fra kjøpesentre og museer.
Rom: AMPERE
Eveline van Dijk, Avonic
Sømløs
kamerastyring
med VoiceTracker
Lær hvordan Avonic VoiceTracker kombinerer mikrofonmatriser og videoanalyse, for å gi sømløst fokus til alle møtedeltakere elller forelesere.
I denne workshopen møter du også Audio-Technicas takmikrofon for å gi klar møtelyd sammen med VoiceTracker.
Rom: PIXEL
13.30 - 14.00
Workshops
Magne Riise
Hands-on med
Luminex
nettverk
Magne veileder deg gjennom
-
Intro - Hva og hvem er Luminex?
-
Hvilke problemer kan Luminex løse?
-
Hvordan gjøre en installasjon med lyd, lys, bilde i et Luminex nettverk?
-
Festivaloppsett for utleieselskaper
Rom: GÅSEHUD
Kenneth Karlberg
Revolusjonerende lytteassistanse
med Infinium Auracast
Kenneth tar deg gjennom
- Hva Auracast er; tanken og teknologien i Bluetooth LE
- Bruksområder og tilkobling
- Infinium fra Williams AV - enkel og allsidig installasjon
- Kompatibilitet og brukergrensesnitt
Rom: DECIBEL
Ole Herman Sørbu
I3CONNECT –
det beste fra
2 verdener
CTOUCH + i3 = Sant!
Ctouch og i3-technologies har slått seg sammen til i3CONNECT. Vi ser på hvilke forbedringer dette gir mot skole og møterom og et lite pek om hva som kommer.
Den første i3Connect-serien ivaretar sikkerheten og fleksibiliteten de store kundene etterspør, samtidig som de gir brukeren de verktøyene og funksjonene de har behov for. Med et enkelt brukergrensesnitt og godt administrasjonsverktøy tror vi i3CONNECT blir en ny favoritt for både skole og bedrift.
Rom: AMPERE
Lars Persen
Bedre læring med lydutjevning
i klasserommet
Lars viser hvordan lydujevningsanlegg skaper bedre vilkår, både i klasserom, store møterom og aulaer.
Han tar deg med på hvilke muligheter du har for tilpasning og hvilket standardutstyr som inngår i Scandec sine lydutjevningspakker.
Rom: PIXEL
14.00 - 15.00
Leverandørmesse - tid dedikert til faglig og sosial prat med våre leverandører!
15.00 - 15.30
Workshops
Kim Erik de Sousa
Grunnleggende
innføring i
LED
Kim Erik er dreven LED-tekniker og går gjennom
-
Hva er en LED-skjerm?
-
Forskjellige typer LED og teknologier
-
Oppbygging av en LED-skjerm
-
Fordeler og ulemper med LED
-
Når bør en LED vurderes fremfor LCD/projektor?
Rom: GÅSEHUD
Philipp Gude/Tony Moflag
Mindre nedetid -
lavere kostnader
i AV-installasjoner
Strømstyring passer i både mindre installasjoner og i store,. komplekse nettverk. Philipp ogTony kjører workshop som
-
Presenterer Gude Systems
-
Viser 3 fordeler med smarte strømløsninger
-
Viser erfaringer fra installasjoner
-
Gir teknologitips og produktoversikt for smarte strømkontroller
Rom: DECIBEL
Solveig Lind-Dramstad
Promethean
ActivPanel 10 – Noen
tørr å være annerledes
Lett å selge både til Per på IT, og Pål i klasserommet.
Markedets råeste Hardware - mer enn 1000NITS på en touchskjerm!
Vi ser på hvordan kombinasjonen skjermens spesifikasjoner, utskiftbare OPS, og unike apper løser kundens miljøkrav og ønske om lang levetid.
Vi tar en kjapp praktisk demo relevant for skole og møterom.
Rom: AMPERE
Vanessa Lovric / Felix Kleisen
Projektorer
som er klare
for framtiden
Finn ut hvorfor prosjektorer fortsatt er en essensiell teknologi i dagens AV-marked, og hvordan de fortsatt betjener ulike bransjer.
I denne sesjonen får du også innsikt i hvordan AV over IP er i ferd med å endre integrasjonen av prosjektorer – og hvordan Panasonic, som produsent av projektorer, forbereder seg på fremtiden.
Rom: PIXEL
15.45 - 16.15
Workshops
Seamus Fenton / Tim Shaxson
DiGiCo og
KLANG: for
lydteknikere
Uformel prat om bruk av DiGiCo og KLANG: i live-events / konserter.
Her kan du stille de spørsmålene du har på hjertet og få tips og triks fra en av bransjens nestorer!
Rom: GÅSEHUD
"I enjoy the design process of building the monitor requirements of a show and I especially enjoy the personal relationship with the
musicians and artists."
Seamus Fenton
Trond Holst
REAX-room -
konferansesystem
for framtiden
Trond gir deg innsikt i
-
Et konferansesystem integrert med kontroll i ett system
-
Kontrollpanel, AVoIP, mikrofon, høyttaler i samme produkt.
-
"Smart-Speak"- Beamforming mikrofon "mix-minus"
-
"Word-gate", som skiller ord/språk fra generell støy (f.eks mot kamera preset eller mikrofonkontroll)
-
Fullstendige tilpasningsmuligheter via ekstra programmering
Rom: DECIBEL
Christian Gress
Dynacord IX -
state-of-the-art
DSP
Du får en introduksjon til en ny og kraftig serie med multikanals DSP-forsterkere fra Dynacord: IX-serien!
-
Hvilke applikasjoner passer Dynacord IX-Serien?
-
Komplett alt-i-ett løsning DSP, forsterker. Dante, matrise, FX. kontroll etc.
-
Lær om "ecoRAIL", ghostPOWER" og powerTANK" teknologiene "Smart-Speak"- Beamforming-mikrofon "mix-minus"
-
Enkel integrasjon mot tredjeparts produkter/systemer.
Få også en liten smaketbit av nye VZX-serien, som kommer i Q1/2026.
Rom: AMPERE
Eveline van Dijk, Avonic
Sømløs
kamerastyring
med VoiceTracker
Lær hvordan Avonic VoiceTracker kombinerer mikrofonmatriser og videoanalyse, for å gi sømløst fokus til alle møtedeltakere elller forelesere.
I denne workshopen møter du også Audio-Technicas takmikrofon for å gi klar møtelyd sammen med VoiceTracker.
Rom: PIXEL
16.30
Foredrag med Seamus Fenton
Gleder og utfordringer når du jobber med store artister på turné
Bli med inn i turnélivets logistiske og tekniske hemmeligheter med monitor engineer Seamus Fenton.
Seamus har rattet monitor i 12 år for Pet Shop Boys og enda lengre for Paul Weller. Andre artister som har fått gleden av å ha Seamus på turnélaget er Olivia Rodrygo ("Guts" tour 2024-25), Elvis Costello, Calvin Harris, Lil Nas X og Hugh Jackman, for å nevne noen.
Han kjørte lyd under kroningsfesten for kong Charles på Windsor Castle, har gjentattet ganger sørget for et godt lydbilde på Royal Variety Performance.
Han kjenner kravene - og må møte dem, bak spakene på DiGiCo-mixere på rundreise.
17.00
Burger og pølser! Baren er åpen!
Vi trekker billetter til en heldig vinner; Peter Bence i Oslo Konserthus!
18.00
Sosialt
De som ønsker kan "gå på" vår Fotballpub og se Norge - New Zealand (privatlandskamp, herrer) på storskjerm.
(Det er fullt mulig å være sosial uten å måtte se fotballkamp!)